Akreditif çeşitleri arasında yer alan teyitli akreditif teyit bankasının bulunduğu İngilizce ismi "Confirmed Letter of Credit" olan akreditif şeklidir.

Akreditif çeşitleri arasında yer alan teyitli akreditif İngilizce ismi ile “Confirmed Letter of Credit” olarak bilinmektedir. Tüm akreditif türleri açısından ihracatçı için en avantajlı yapıya sahip akreditif çeşitidir. Akreditif ödeme yapısının içerisine ekstra bir bankanın girmesi ve akreditife teyit sağlaması olarak özetlenebilir. Bu teyit bankası ihracatçı için ödeme garantisi veren ikinci bir banka niteliğindedir.

Akreditif ülkemizde ve dünya ticaretinde en çok kullanılan ödeme yöntemleri arasında yer alıyor. Uluslararası ticaret yapan firmalar belirli riskler doğrultusunda kendini garanti altına almak ve sorunsuz bir ticaret gerçekleştirmek istiyor. Böyle durumlarda akreditif iki tarafıda garantiye alan ve tarafları belirli risklerden koruyan bir yapıya sahip. Fakat akreditifte kendi içerisinde çeşitlere ayrılmaktadır. Bu türler yapısı gereği ihracatçı ve ithalatçıya bazı garantiler sağlamaktadır.

Bu yazımızda sizlerle ihracatçı için avantaj sağlayan teyitli akreditifi (Confirmed L/C) inceleyeceğiz.

Teyitli Akreditif / Confirmed Letter of Credit Nedir?

Teyitli akreditif yazımızın giriş kısmındada kısaca bahsettiğimiz üzere akreditif sisteminin içerisine farklı bir bankanın dahil olmasıdır. Teyit bankası adı verilen bu banka ihracatçı için ödeme güvencesi sağlamaktadır. Bu nedenle teyitli akreditif ihracatçıya avantaj sağlayan ve garanti altına alan bir türdür.

Teyit bankası, amir bankanın verdiği ödeme garantisine ek olarak geri dönülemez bir ödeme yükümlülüğü üstlenen bankadır. Amir ve amir bankanın onayı sonrasında sisteme eklenen teyit bankası genellikle lehtarın yani ihracatçının ülkesinde bulunur.

  • Bankalar sadece gayri kabili rücu akreditiflere teyit ekleyebilmektedir.
  • Teyitli akreditifler, ikinci bir bankanın güvencesi altında olduğundan dolayı ödeme konusunda herhangi bir aksalık yaşanmayacağı garanti edilir.
  • Teyitsiz akreditifler, sadece amir banka ile sınırlı olup olası bir sorunda ödeme risk altına girebilir.
  • Teyitli akreditifler, teyit bankası güvencesinde olup evrak kontrolü yapılmasından dolayı rezerv riski minimumdur.
  • Teyitsiz akreditifler, amir banka tarafından açılmıştır ve evrak hatalarında ihracatçı rezerv yaşayabilir.

Teyitli Akreditifin Sağladığı Avantajlar

1. Amir Banka Riski

Amir bankaya karşı olan güvensizliği ve belirli riskleri bertaraf etmek için teyitli akreditif doğru bir tercih olacaktır. Örnek vermek gerekirse Afrika’daki bir bankadan tarafınıza bir akreditif açıldığı varsayalım. Bu bankanın mali yapısını ve ülkenin riskini bilmediğimiz için olası bir ödeme sorunu ile karşı karşıya kalabiliriz. Fakat bizim ülkemizden ve gelişmiş ülkelerden bir teyit bankasının ödeme garantisi vermesi ve akreditife dahil olması bizi garanti altına alacaktır. Bu durumda açılan akreditifi bildiğimiz bir bankadan veya gelişmiş ülkelerdeki bir bankadan açılmış olarak görebiliriz.

2. Akreditif Sistemine Hakimiyet

Akreditif sistemi içerisinde birçok detay var zorluk bulunmaktadır. Bu detaylara hakim olmak sorunsuz bir ticaret gerçekleştirmek için önemlidir. Fakat ithalatçının seçtiği amir banka her zaman bu detaylara hakim olmayabilir. Buda ihracatçıyı rezerv yaşama riski ile karşı karşıya getirecektir.

Gelişmiş ülkelerde bulunan ve teyit bankası görevini üstlenen bankalar bünyesinde akreditif konusunda uzman ve detaylara hakim kişiler çalıştırmaktadır. Bu nedenle teyit bankasının dahil olması tüm bu risklerden arınmayı sağlayacaktır.

3. Hukuki Süreç ve Olası Sorunlar

Akreditifte yaşanacak olası bir sorunda ve doğacak hukuki durumlarda muhatap teyit bankası alınacaktır. Bu nedenle herhangi bir hukuki işlem süreci çok daha kısa sürecek ve çabuk çözüme kavuşacaktır.

4. Sorunsuz Evrak Kontrolü

İbraz edilen evrakların kontrolü teyit bankası tarafından yapılmaktadır. Teyit bankası ibraz edilen evrakları 5 gün içerisinde kontrol etmek ve karara bağlamakla yükümlüdür. Teyit bankası üzerinde bulunan sorumluluk neticesinde ibraz edilen evrakları detaylı şekilde inceler ve olası bir hataları düzeltir. Buda ihracatçının rezerv yaşama durumunu yüksek ölçüde ortadan kaldırır.

Teyitli Akreditifin Dezavantajları

  • Teyitli akreditif, teyitsiz akreditif ile kıyaslandığında herhangi bir risk bulundurmamaktadır.
  • Teyit bankasının akreditife dahil olması ile birlikte doğan finansal yükümlülükler dezavantaj olarak görülebilir. Bu nedenle her akreditifte teyit bankası kullanmak mantıklı olmayacaktır. Yüksek maliyet ve komisyon oranları yaratabilir.
  • İhracatçı firmalar akreditife teyit bankasının dahil olması ile birlikte kendini garanti altına aldığını düşünür. Nitekim böyle olan bu durum ihracatçının üstüne düşen yükümlülükleri yerine getirmemesi ile birlikte risk yaratabilir. İhracatçı gerekli evrakları ve şartları düzgün şekilde yerine getirmediği durumlarda teyit bankasının yapabilecek birşeyi yoktur. İhracatçı rezerv durumu ile karşı karşıya kalır.
Umut Türkümdeyen
Balıkesir Üniversitesi Uluslararası Ticaret / Balıkesir Universty International Trade