Dış ticarette kabul kredili ödeme yöntemi olarak bilinen sistem poliçeye dayanan ve belirli bir vadede ödeme yükümlülüğü oluşturan bir ödeme şeklidir.

Dış ticarette kabul kredili ödeme yöntemi olarak bilinen poliçeye dayanan ve satıcıya mal bedelinin belirli bir vadede ödeneceğini taahhüt eden bir ödeme sistemidir. Bu ödeme şeklinde taraflar arasında oluşturulan bir poliçe aracılık eder ve bu poliçe ödeme vadesini belirler. Türkçe ismiyle kabul kredili ödeme olarak bilinen Acceptance Letter of Credit mal mukabili, vesaik mukabili ve akreditif ödeme yöntemlerinde kullanılabilir.

Farklı ödeme yöntemlerine bir poliçe vasıtası ile aracılık eden bu sistemde vade taraflar arasındaki anlaşmaya göre belirlenir. Süre kabul tarihinden itibaren başlar ve poliçede belirtilen vade geçerli olur. Vade süresi tamamlandığında alıcı ödemeyi yapmakla yükümlü olacaktır.

Bu yazımda sizlere kabul kredili ödeme şeklinin detaylarını ve hangi yollarda kullanılabileceğini anlatmak istiyorum.

Kabul Kredili Ödeme Şekilleri

Yazımızın giriş kısmında da bahsettiğimiz üzere poliçe mal mukabili, vesaik mukabili ve akreditif ödeme yöntemlerinde kullanılabilmektedir.

Kabul Kredili Mal Mukabili Ödeme: İhraç edilen malın ithalatçı tarafından teslim alındıktan sonra poliçeyi kabul etmesi ile birlikte başlayan vade bitiminde ödemenin yapılacağının taahhüt edilmesidir.

Kabul Kredili Vesaik Mukabili Ödeme: İthalatçının sevk belgelerini almak için bankasına başvurduğu esnada poliçeyi kabul ederek belgeleri teslim alması işlemidir. İthalatçı poliçeyi onaylar ve sevk belgelerini teslim alır.

Kabul Kredili Akreditif Ödeme: Sevk belgeleri ile birlikte sunulan poliçenin ithalatçı bankası ve muhabir banka tarafından onaylanması ile başlayan vadenin sonunda ödemenin yapılacağının taahhüt edilmesidir.

Sistem Nasıl İşler?

  1. Taraflar arasında bir anlaşma yapılır ve sözleşmeler imzalanır. İhracatçı ve ithalatçı firma arasında yapılan sözleşme üzerinde ödemenin poliçe karşılığı belirli bir vade sonunda ödeneceği belirtilir.
  2. İhracatçı firma tarafından oluşturulan poliçeyi ithalatçı kabul eder. Banka da poliçenin kabul edildiğine dair onay verir.
  3. İhracatçı malların üretimini yaparak gümrüğe sevk eder ve sonrasında ihraca ilişkin belgeleri bankasına teslim eder.
  4. İhracatçının bankası poliçenin kabulü durumunda malların gümrükten alınabilmesi için gereken belgeleri ithalatçının bankasına gönderir.
  5. İthalatçının bankası ithalatçıya belgelerin geldiğine dair ihtarda bulunur. Belgeleri almaya gelen ithalatçı poliçeyi kabul eder ve belgeleri teslim alır.
  6. İthalatçının bankası onaylanan poliçeyi ihracatçının bankasına gönderir.
  7. Vade geldiğinde ithalatçının bankası ödemeyi tahsis eder ve ihracatçının bankasına ödeme yapar. İhracatçıda vade tarihinde kendi bankasından mal bedelini teslim alır.
Umut Türkümdeyen
Balıkesir Üniversitesi Uluslararası Ticaret / Balıkesir Universty International Trade